Gatunki: Gatunki Kawy
Dodano: poniedziałek, 09 października 2006 - 11:25 - 25300 raz(y) oglądano.
Gatunki

Gatunki kawy w zasadzie wyróżniamy tylko dwa : Arabica i Robusta. Z nich produkuje się większość kaw.
ARABICA (Coffea arabica) Najpopularniejszy i najlepszy gatunek, odkryta i hodowana w Jemenie, rozwija się w najwyższych partiach gór. Uprawiana jest w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji. Jest rośliną samozapylającą się. Jej ziarna są dość twarde, dają aromatyczny napar. Zawartość kofeiny: 1-1,7%
ROBUSTA (Coffea canephora) Odkryta dopiero w XIX w. rośnie szybciej niż Arabica i wcześniej owocuje, jest bardziej odporna na zmiany klimatu, choroby i szkodniki, ale w smaku gorsza od Arabiki. Jest bardziej gorzka i zawiera więcej kofeiny - 2-4,5%

INNE GATUNKI Kawa liberyjska (Coffea liberica), kawa wyniosła (Coffea excelsa), oraz kawa arabska skrzyżowana z kawą koszykową (Robustą) - Arabusta (Arabica Robusta).

KOFEINA
Zawartość kofeiny: 1 filiżanka kawy: 90-150 mg 1 szklanka coca-coli: 45 mg W ciągu 30-60 min po wypiciu kawy kofeina zaczyna działać, precyzyjniej: osiąga najwyższy poziom stężenia we krwi.

Rodzaje kaw
Arabica Etiopia Sidamo jej ziarno wygląda niezbyt atrakcyjnie, smak ma jednak znakomity, korzenno-czekoladowy. Nie jest ostry ani intensywny, głęboki, mocny aromat, lekka kwaskowość. Rośnie w stanie dzikim w naturalnym środowisku.

Arabica Etiopia Djimah
specyficzny, bogaty smak z akcentami winnymi i owocowymi. Mało atrakcyjny wygląd, lecz niepowtarzalny aromat. Rośnie dziko na wys. 1200 m. n.p.m.

Arabica Excelso Kolumbia
uchodzi za najlepszą kawę kolumbijską i ma też najwyższą cenę, łagodny bardzo naturalny i delikatny smak lekko kwaskowy oraz wspaniały aromat, jej smak często bywa określany słowem "jedwabisty" należy ona bowiem do najbardziej zrównoważonych, nadających się do picia o różnych porach dnia. Arabica Kolumbia Supremo Mocna i dojrzała, łagodnie kwaskowa z nieznacznym akcentem orzechowym, bardzo wysokiej jakości. Uprawiana na dużej wysokości.

Strona << | 1 | 2 | 3 | >>
Gatunki Kawy | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Darmowe Szablony Socjologia Irak Japonia Norwegia Portugalia Programy Pianino Odzyskiwanie Plikow
Domy Metale Rybki Gitara Szkło Boksery
Page created in 0,099900 Seconds